У 2019 український ринок кави переступив позначку у 10 млрд. грн., продемонструвавши зростання 4-ий рік поспіль. По усьому 2020 року офіційних даних ще немає, але в усьому світі в цілому зросло домашнє споживання цього ароматного напою до 20%, тоді як споживання поза стінами домівок знизилося. За різними даними, через пандемію закрилися чи призупинили роботу від 30% до 95% всіх роздрібних продавців в глобальному масштабі, але достовірних цифр про зниження споживання по світові ще немає. В Україні ж, за різними оцінками, на кінець року кількість кафе, ресторанів та мікро-точок, що продають каву, скоротиться на 30%-40% по відношенню до цифри на початок року.
47% закладів українського сегмента КаБаРе очікують завершення кризи до середини 2021 року (особливі надії покладаються на вакцину), тоді як близько 15% очікують продовження кризи ще до кінця 2021.
Чому віддають перевагу українці: аналіз трендів та цифр
Наші співвітчизники, як й раніше, п’ють значно більше розчинної кави, ніж заварної. Ціна на розчинний продукт та зручність отримання чашки кави – основні фактори, які не знижують попит. Крім того, для отримання чашки зернової кави треба мати спеціальну техніку чи отримувати каву з автоматів, що для середньостатистичного споживача дорого в обох випадках та пов’язано з незручностями.
Однак техніка для приготування кави в домашніх умовах користується підвищеним попитом, її продажі зросли приблизно на 5% (так як збільшилася кількість працюючих з дому). У Британії, наприклад, аналогічна цифра приросту у 2020 склала 11%, з них 25% становлять капсульні машини (більш дорогий сегмент, але більш зручний для споживачів).
Імпорт кави та чаю в Україні в млн. дол. в 2019 році виріс на 6,4% в порівнянні з 2018 роком, до 222,4 млн. дол. США. Імпорт кави зріс до 42300 тонн (з 39800 роком раніше). Оптові ціни на імпортовані товари теж виросли в середньому на 2,5%, тобто, випивати чашку кави стало дорожче, незважаючи на те, де вона була куплена – поза домом чи в магазині. Середньорічне зростання вартості чашки кави в 2018-2019 роках для роздрібного споживача поза домом було 20%. У Києві ціна на чашку в стаціонарних точках торгівлі коливається від 14 до 75 грн., досягаючи 200 та більше грн. в окремих фешенебельних ресторанах.
Середній житель України поза домом випиває приблизно 100 чашок кави, що у 7,7 разів менше ніж в Німеччині, у 5,7 раз менше ніж в Польщі та у 4,2 рази менше ніж у Франції.
Найбільші оператори кави країни роблять ставку на масовість кави як продукту, прагнучи популяризувати споживання та не здорожувати ціни. Тому мас-маркет наповнений гарними, але недорогими брендами меленої та розчинної кави – це великий плюс українського ринку.
Кількість обсмажувачів в Україні істотно не змінилася в 2019 в порівнянні з 2018 роком, але в 2020 році всі вони скоротили випуск готової обсмаженої продукції, разом з тим призупинивши розвиток нових продуктових лінійок (зокрема, знизивши до мінімуму експерименти з обсмаженням та блендами, зосередившись на найбільш ходових позиціях).
Якщо в попередні роки інтерес до культури кави зростав саме через міленіалів, які проявляли високу розбірливість в сортах кави та ступенях обсмаження, експериментуючи зі смаками та варіаціями напоїв, то в 2020 році очевидним драйвером несподіваного розвитку споживання стало саме домашнє споживання. При цьому за результатами року загальне споживання в країні повинно впасти на 0,5%-3% в об’ємі порівняно з 2019.
Глобальний ринок кави продовжить зростання вже в 2021 році, до 2027 досягнувши приголомшливої для уяви цифри 42 мільярди доларів.
Що п’ють українці поза домашніх стін
За даними компаній з автоматизації бізнесу та обліку за даними 7500 роздрібних точок, українці в цілому по країні воліють пити каву так:
- 32,4% американо;
- 29,6% лате;
- 18,6% капучіно;
- 12,3% еспресо;
- 7,1% інші (серед «інших» найбільшими частками володіють Флет Уайт, макіято та раф).
Starbucks
Й наостанок – питання, яке займає розуми українців з великих міст вже кілька років: чи увійде на ринок України Starbucks?
У доступній перспективі декількох років – ні. На то є ряд причин:
- Неможливість цінової конкуренції з локальними продавцями. Кава у Starbucks буде коштувати від 3 дол. за чашку, тоді як більшість кіосків та точок продадуть її за ціною на 30%-80% нижче.
- Складність легальної організації бізнесу. Необхідність оформлення офіційного працевлаштування співробітників, фіскалізації касових апаратів, важкий тиск бюрократичної машини України та корупція є зупиняючими факторами. Й це вже не кажучи про КОВІДні обмеження.
- Відсутність захисту прав інтелектуальної власності. В Україні вже є кафешка з аналогічною назвою. Велика компанія, що виходить на новий ринок, не захоче починати власний шлях з судових тяжб просто ні за що.