Вам не здається, що трохи частіше, ніж іноді, природа й сама Земля випробовують нас, людство, на міцність? У 2020 році світ захлеснула неабияка пандемія, а у 2021 зійшлися одночасно 6 сильних факторів, які впливають на світ загалом й на кавовий ринок, зокрема. Вони вже сильно впливають на бізнес-середовище і, безперечно, продовжуватимуть це робити наступного року. Давайте проаналізуємо, що взагалі відбувається.
Чинники впливу на глобальний ринок кави
- Липневі заморозки у Бразилії.
Усього 4 дні у самому розпалі літа вбили до 70% усіх кавових дерев на окремих плантаціях уражених регіонів Бразилії. Ви можете самі уявити, що таке спекотне бразильське літо – й ось, шоком для всіх стали 4 дні заморозків, коли температура опускалася нижче нулю (до -4°С), а випадіння снігу навіть дозволило місцевому населенню ліпити сніжки та кидатися ними один в одного.
Якби в Україні в липні стало -4°, ми б спочатку розгубилися, але потім просто одягнулися б тепліше, чи не так? У Бразилії у населення теплий одяг часто відсутній. Тут ростуть дерева кави, як ніде більш у світі, роблячи цю країну світовим експортером-лідером. А для дерева кави падіння температури нижче нулю означає загибель протягом декількох хвилин! Ті дерева, що вижили, не зможуть так само плодоносити у майбутньому.
Незважаючи на те, що на момент початку заморозків 70% всього врожаю-2021 у країні було зібрано, частина ягід загинула, решту не встигли зібрати, тому вони були втрачені чи втратили свій смак. Загиблі дерева кави, напевно, будуть замінені на нові, але кава починає плодоносити лише на 4-5 рік життя. Крім того, не кожен фермер має кошти на колосальні капітальні інвестиції. Це штовхає їх частину до банкрутства.
Загалом, навіть за оптимістичними прогнозами, бразильський врожай кави-2022 знизиться на 20%, до 56,3 млн. мішків.
- Локдауни, які продовжуються.
Зараз важко знайти країну, яка не вводила б локдауни чи інші обмеження, пов’язані з пандемією, що не вщухає. Це знижує й відкладає купівельний попит, що веде до зниження закупівельних цін при одночасному зростанні відпускних цін (увесь ланцюжок поставок прагне якнайсильніше компенсувати свої поточні та майбутні збитки). Любителі кави переходять на домашнє споживання, що знижує попит на кав’ярні поза домом.
Зараз, як ви, напевно, знаєте, у ЗМІ звучать невпевнені голоси, що до кінця 2022 р. точно не варто очікувати кінця локдаунів, а хтось заявляє про відновлення економіки лише у 2024-2025 роках.
- Проблеми із логістикою.
Нехай вам здається, що інцидент із блокуванням Суецького Каналу судном Ever Given у квітні 2021 – дрібний у глобальному масштабі, але він затримав чи перебудував маршрути близько 8% усіх транспортних морських суден, що проходять Суец. Через подовження маршруту та очікування у чергах короткочасно зросла вартість фрахту морських контейнерів до 5 разів (з 2000 дол./шт. до 10 000 дол./шт.). Тепер це буде перекладено на плечі оптових покупців та кінцевих споживачів.
- Політичні страйки у Колумбії у квітні-травні 2021.
Ця країна також входить до топ найбільших постачальників кави. Навіть частина фермерів та їхніх робітників, які приєдналися до протестувальників, означає прогалини у роботі над врожаєм. 6 травня Колумбія на 5 днів повністю зупинила постачання кави через перекриті людьми дороги.
- Знову до Бразилії – подорожчання національної валюти.
Бразильський реал – відносно дорога валюта. Низка обставин сприяла його зростанню у 2021 по відношенню до 2020 на 15%. Це означає, що тепер оптові покупці змушені витрачати на 15% більше грошей у доларах чи Євро, закуповуючи каву та інші продукти в цій країні, що також знижує попит та штовхає ціни догори.
- Проблеми зі збиранням кави на багатьох плантаціях.
Розпочаті у середині 2020 року проблеми, що продовжуються й до сьогодні у всьому світі з сезонними робітниками підвищують ціни. Фактично, частина людей не може дістатися плантацій – місць своєї роботи – щоб збирати врожай, оскільки їх насильно змушують сидіти по домівках та обмежують пасажирські перевезення. Частина врожаю просто гниє на полях, частина вже зібраного гниє на переробці, оскільки зменшена кількість людей не справляється з навантаженням.
Висновки та прогнози
У вересні 2021 року закупівельна ціна на каву на біржах підвищилася зі звичних 90-120 центів за 1 фунт до 185-210. У жовтні ціна не впала сильно, у листопаді продовжуються коливання, у грудні тенденція до збільшення ціни може продовжитись. Для кінцевого споживача ціна на 1 чашку кави підвищиться більшістю операторів на 10%-15% до кінця грудня 2021 року (порівняно з січнем), а до березня 2022 року – ще в районі 15%-30%, оскільки на лютий-березень очікується погашення кавових біржових ф’ючерсів, нормальна тривалість яких становить 6-9 місяців. Зважаючи на слабкий врожай кави у 2022, ціна 1 чашки кави до кінця 2022 може бути вдвічі вищою, ніж наприкінці 2020.