Частина 3
Отже, наша кава поміщена в мішки. Точніше, в один мішок чи навіть мішечок, адже ваги в ньому всього з півкіло чи менше. Тепер наші логісти-оптимісти беруть цей мішечок у машину та прямують до корабля, де вантаж буде відправлено до країни призначення.
Транспортування
Враховуючи сучасні реалії кавової промисловості, зокрема, постійні великі обсяги, відправка майже всіх вантажів кави відбувається морем. Це оптимально за вартістю і вся логістика заточена на це. Якщо ж комусь сильно захочеться отримати свою каву супер-швидко, то людина може замовити досить дорогу, проте блискавично швидку доставку літаком — так іноді робиться для виняткових лотів (і ще коли якомусь багатію захочеться витратити власні гроші з шиком).
Доставка морем варіюється за часом, залежно від маршруту. Найкоротший на сьогодні — це лічені дні, а найдовший — 60 днів. Для інфо: сьогодні доставка кави морем з найкавовіших країн-виробників у найбільш кавоспоживаючі країни зазвичай займає 25-35 днів. Літак здатний прилетіти з кавою до пункту призначення за години.
Після прибуття до аеропорту чи морського порту країни, кава перевантажується на попутний транспорт і слідує до компанії-обсмажувача. Враховуючи умови нашого розумового експерименту, обсмажування має відбуватися професійно, й тільки такі компанії, як наша, можуть з цим впоратися (тому ми залишаємо осторонь варіант домашнього обсмажування, для якого потрібні правильні навички й обладнання, щоб не зіпсувати останній кавовий лот на планеті).
Якщо взяти за основу поточні реалії, то доставка вантажу в Україну виконуватиметься з морського порту найближчої чи максимально зручної країни — наприклад, Румунії, Болгарії, Туреччини чи Польщі/Німеччини/Литви.
Наземна доставка займе кілька днів, візьмемо 5. Весь цей час кава зберігається в мішку, і її термін оптимальної свіжості відповідно зменшується. 60 днів морем + 5 днів сушею віднімуться з її 12-тимісячної свіжості, та до компанії-обсмажувача надійде кава, яка оптимально придатна до обсмажування ще 300 днів. Втім, якщо весь цей час кава гарантовано зберігалася в найкращих умовах за вологістю, температурою, освітленістю та дбайливістю ставлення, то 12-тимісячний термін можна максимально продовжити ще на місяць-два. Якщо все було з точністю до навпаки, то сукупний термін зменшиться до 3-6 місяців.
Обсмажування
Хіміко-температурний процес обсмажування запускає незворотні зміни у зерні кави. Після цього у кави є лише один шлях — на приготування напою. Проте тут є нюанс: після обсмажування кава має розкрити свій смак. Різні внутрішні біохімічні процеси, якими ми не втомлюватимемо читача, насичують смак обсмаженого зерна в строк до 14 днів. У період від 2 до 4 тижнів після обсмажування кава ідеально смачна, класна та взагалі лялечка. Потім починається її деградація, що завершується через 3 місяці після обсмажування втратою індивідуальних особливостей сорту. Обсмажувачі іноді прагнуть обсмажувати каву під кінець терміну її зберігання, якщо немає високого попиту на конкретний лот.
В результаті обсмажування кава втрачає 15%-18% свого об’єму (з неї виходить вода, леткі компоненти, олії, та випаровується деяка частина твердих речовин, бо температура обсмажування може доходити до 240 °С).
Строки разом:
- зберігання у мішку = 3-14 місяців;
- доставка = до 65 днів (входить у зберігання);
- свіжість після обсмажування = 2-4 тижні;
- стерпне споживання після проходження свіжості = ще 2 місяці.
Щодо обсягів продукту: перед обсмажуванням: 0,4-0,5 кг, після обсмажування: 328-425 грамів обсмаженого зерна. Якщо з цього обсягу робитиметься еспресо, цього вистачить на 17-26 чашок. Якщо наприклад, френч-прес, то 10-13 порцій (тобто, 25-32 чашки обсягом 200 мл).
У заключній частині статті ми розповімо про тривале зберігання, підіб’ємо підсумки та зробимо висновки щодо того, скільки ж у нас є часу до того моменту, як останній у світі лот кави буде випито.