Частина 1.
Переважна більшість кавоманів й тих, хто просто балується чашкою гарячого темного напою час від часу, напевно знають, що кава має термін зберігання, як й будь-який харчовий продукт (ну, хіба що, окрім кам’яної солі, яка має свіжість протягом пари сотень мільйонів років). Однак зазвичай все знання закінчується тими тезами, які активно популяризуються й буквально втовкмачуються в голови кожного споживача: час після обсмажування та після помелу кави.
Життєвий цикл кави, однак, проходить велику кількість стадій. І на кожній з них є рамки у часі, коли кава вважається придатною для певної дії, перш ніж вона втратить споживчі якості.
Щоб було цікавіше й більш захоплююче, давайте відштовхнемося від прикладу зомбі-апокаліпсису. Як ми знаємо з фільмів жахів Голівуду, він несподівано виникає і з блискавичною швидкістю поширюється всією планетою. Уявімо гіпотетичну ситуацію: щось таке ж несподіване трапилося у світі кави, коли в годину Ікс стало неможливим виробництво нового врожаю. Зовсім. Ніде. Ніяк. І в людства залишилася тільки та кава, яка просто зараз росте на землі та знаходиться в обороті — але після цього буде тільки пост-апокаліптична порожнеча, заповнена чаєм та замінниками. З погляду теорії та практики: як багато часу з моменту такої сумної події буде тоді у людей, допоки не стане непридатним чи не буде вжито останнє кавове зернятко у світі?
Ми провели велику дослідницьку роботу, щоб підготувати для вас зважені та реалістичні відповіді аби визначити фінал, який має наукову та практичну базу.
Однак перед тим, як почати виклад матеріалу, ми просимо нашого читача не думати скептично, що це абсолютно гіпотетичний сценарій, який не станеться в житті ніколи й ні за що. Розцінюйте це як спробу заглянути на 3-5 століть у майбутнє, коли вся кава на планеті дійсно зникне, якщо тільки в практиці її культивування не відбудуться серйозні зміни, чи не з’явиться «кава з пробірки».
Для зваженого розуміння проблематики, подумайте про такі фактори ризику для сучасної кавової індустрії світу (які ми вже не раз піднімали окремо у різних попередніх статтях нашого блогу):
- Кліматичні зміни. Вони є реальними. Планета загалом нагрівається, стає сухішою, посилюються перекоси різниць температур. Додайте до цього урагани, град, снігопади в пустелях та тропіках, підняття рівню світового океану й таке інше — і отримаєте світ, у якому кава не може вижити. Адже вона є досить вибагливою рослиною, якій потрібні точні діапазони опадів, вітру, сонця й якостей ґрунту.
- Вже сьогодні посилюється активність комах-шкідників та захворювання, відомого як «кавова іржа», які вбивають до 100% плантацій в окремих регіонах планети.
- Вирубування лісів під нові плантації кави водночас з цим зменшує кількість корисних комах-запилювачів, які живуть у цих лісах, що в результаті скорочує та збіднює кавове виробництво.
Отже, починаємо уявляти: чорний день настав і година Ікс пробила. Кава більше не здатна рости, нові посаджені зерна не дають сходів та не формують рослини, саджанці не приживаються, нові квітки кави не утворюються на кущах, а ягоди на гілках не визрівають. І всі наявні запаси будуть спожиті — так само неминуче, як й затоплення Титаніка після зіткнення з айсбергом.
У наступних частинах цієї статті ми простежимо шлях звичайнісіньких зернят останнього у світі кущу арабіки, який є в останній раз плодоносним. Ми побачимо, як ці зерна:
- Зростають на гілці, на своїй плантації.
- Збираються та обробляються.
- Пакуються та доставляються.
- Зберігаються на складі та обсмажуються.
- Купуються людиною, якій пощастило випити останню чашку кави.
- Змелюються та перетворюються на напій.
Насамкінець ми зробимо висновки щодо загальної тривалості — до того моменту, як кава назавжди стане історією. Втім, безперечно, дуже яскравою історією на сторінках літопису людства!