«Підвішена» кава (“suspended coffee” англійською чи “Caffè sospeso” мовою оригіналу винаходу, італійською) – це винахід кількох десятиліть тому, який має гуманістичний та філософський зміст.
Суть явища в тому, що людина, купуючи в якомусь кавовому закладі чашку кави, платить за 2, споживаючи тільки 1. Сплачена, але не випита чашка кави залишається для якого-небудь наступного споживача, який занадто бідний, щоб дозволити купити собі кави.
Ідею придумав Лучано де Крешенціо, нині покійний італійський письменник, режисер фільмів та інженер. Значно пізніше виникнення задумки, він популяризував її у себе на батьківщині за допомогою книги 2008 року (а після перекладу на інші мови, про похвальну ідею дізналася й решта світу). Наприклад, в Росії та в Україні про «підвішену» каву люди дізналися приблизно в один й той самий час, у 2005. Сьогодні ідея популярна в багатьох країнах, включаючи Болгарію, Австралію, Канаду, Румунію, Іспанію, Коста-Ріку, Аргентину та США, до неї приєдналися сотні місць по всій земній кулі. Однією з основ жалісливого фільму “Pay It Forward” («Заплати Іншому») 2008 року з приголомшливими за глибиною акторами Хелен Хант, Кевіном Спейсі та Хейлі Джоелем Осментом про коло добра та його поширення є саме «підвішена кава».
Однак ідея не тільки в тому, щоб заплатити та виконати акт анонімної щедрості по відношенню до нужденних, але багато в чому й у тому, що наше суспільство сильно позбавлене таких базових благодіянь як широкий гуманізм, щедрість та пожертвування, але це можна та потрібно змінити. Купуючи комусь чашку «підвішеної кави», людина віддає малу частину свого багатства, тим самим беручи участь в гуманістичному жесті. При цьому ніхто не обмежує таку щедрість в сумі – можна заплатити як за 1 чашку, так й за багато. Відомі випадки, коли люди купували до 500 «підвішених» чашок за раз.
Розвитком цієї ідеї є «підвішений обід», який, хоч поки не так широко популярний в світі, підхоплений рестораторами Туреччини, Італії, Гонконгу, Тайваню та Дубаї. Окремі ресторатори в інших країнах також забезпечують підвішений обід.
Притому, що така покупка є багато в чому благодійністю в натуральній формі, деякі учасники придумали та реалізовують інші схеми. Наприклад, мережа кав’ярень Старбакс в одній з країн світу куплені таким чином чашки кави конвертує в грошові кошти, що йдуть в місцеві благодійні фонди.
Практичними обмеженнями широкого поширення такої схеми є низька залученість представників світу бізнесу, які не бачать в такому підході практичної цінності в доповненні до необхідності паперової тяганини з обліку та звітності куплених та підвішених кави та обідів (не кажучи вже про інфляцію). Та й деякі бідні люди дуже горді, щоб попросити таке куплене блюдо навіть для себе, а інші фінансово забезпечені люди можуть цим зловживати, не сплачуючи за «підвішену» каву чи обід. Але в кожній схемі є свої недоліки, в основному підкріплені відсутністю благородства у окремих людей, а тому це не причина припиняти підтримку та розширення цієї доброї традиції. Ресторани та кафе, які беруть участь в ідеї, можуть здобути більшу популярність та заробити плюсик до своєї репутації та карми завдяки шляхетним вчинкам.
Давайте разом будемо сприяти тому, щоб в Україні схема «підвішеної» кави приносила більше радості та відчуття залученості у суспільство тим, кому пощастило в житті менше.