Ми звикли до кав’ярень та сприймаємо їх як заклади, заходячи всередину яких чи стоячи на вулиці, замовляємо каву тут чи з собою. Ми вже неодноразово розповідали вам в нашому блозі про інтер’єри закладів, їх меню та навіть про незвичайні назви. Але ще жодного разу не узагальнювали всі наявні типи кав’ярень. Але повірте – вони бувають найрізноманітнішими!
- Книжкові кафе
Тут можна скоротати час не тільки за напоєм, але й за книгою/коміксом. Вибрати можна на полиці з, як правило, значного асортименту, який, слідуючи за смаком власників та громадськості, може бути найрізноманітнішим: від класики Кобзаря в Україні до порнографії манга в Японії. Асортимент також може регулюватися законами країни. Додатковими опціями в таких кафешках можуть бути комп’ютери з доступом до Інтернету, ігрові автомати, ТВ, автомати з продажу снеків/напоїв.
- Анти-кафе
Відносно недавнє явище як для України, але давнішнє явище в світі. Тут ти платиш за сам час, проведений в закладі, тоді як напої та закуски (частково чи повністю) безкоштовні. Тут можна посидіти з друзями, вибравшись з квартирної тісноти, навіть приносячи власну їжу та питво. Відносно алкоголю та куріння правила в анти-кафе різні, та залежать від країни, громадських правил та світогляду власників. Наша порада: приносьте чашки/ложки з собою.
- Кафе-молитовні
Всередині кафе знаходиться церква чи місце для поклоніння обраному вами богу. Це альтернатива церковним зібранням в 21 столітті, коли церква стає ближче до народу, слідуючи трендам сучасності. Меню може бути яким завгодно широким, у т.ч., з алкоголем.
- Філософські кафе
Формат, де активно заохочуються філософські розмови та цивілізовані диспути. На відміну від посиденьок «за чаркою чаю», де йдеться в цілому «про життя», в філософських кафе обговорюють конкретні роботи конкретних філософів чи наукових діячів, прагнучи підвищити рівень освіти людей, що тут збираються. Такі заклади вважаються продовженням «копійчаних університетів» 17-19 століть.
- Котячі кафе
Концепт такий: ви приходите в заклад, наповнений кішками, де можна з ними грати, гладити чи тримати на колінах. При цьому ви повинні обов’язково замовити напої/їжу на якийсь мінімум чи сплатити за час перебування/вхід. Причина приходу в такі місця – пограти з одомашненою тваринкою, якщо у вас її немає чи заспокоїти нерви завдяки котячій ніжності та пухнастості.
- Косплей кафе
Зазвичай популярні в країнах з сильно розвиненою культурою коміксів та фільмів про супергероїв (найбільше, в Азії та США). Дівчата/хлопці, які працюють офіціантами, закликальниками та розважальниками одягнені в косплейні наряди, що можуть бути фактично якими завгодно, від супергероїв до покоївок.
- No-pan kissa
Заклади, де офіціантки носять короткі спідниці, не носять нижньої білизни та перевага віддається дзеркальній підлозі. Напівлегальні місця в Японії та деяких інших країнах Азії, які іноді є прикриттям для борделів, що ховаються в глибині закладів. Ціни, конфігурації меню та послуг тут можуть бути найрізноманітнішими. Багато таких місць, втім, керуються дуже жорсткою політикою «дивись, але не чіпай». Їх кількість була велика у 1980-1990, але тепер, як офіційно заявляють, таких місць (майже) не залишилося, бо їх замінили інші місця, навряд чи аналогічні у послугах, що там надаються.
- Інтернет-кафе
Той самий формат, який не потребує довгих пояснень: тут ви граєте у відеоігри на комп’ютері чи серфінгуєте у Інтернеті, оплачуючи час, що проводиться за ПК. Напої та закуски йдуть як платне доповнення.
- Класичні кафе
Формат, який виник в Оттоманській Імперії, який потім поширився по всьому світові. Найпростіше кафе, яким ми його знаємо: поїсти-випити-поговорити. У різних країнах має свої особливості та назви.
- «Кісатен»
З японської мови назва перекладається як «тихе місце, де можна випити чаю». Заклади виникли в Японії як протилежність кафетеріям, які стали занадто гучними, де люди стали проводити час в компаніях, з алкоголем, смородом сигарет та давлячими на вуха децибелами (не кажучи вже про періодичні бійки). Тут же – тільки тиша, спокій та умиротворення при потягуванні напою. Розвитком цього концепту є «Meikyoku kissa» – місця, де фоном грає приглушена класична музика, та відвідувачі можуть замовляти свої улюблені композиції. Нам здається, що таких по-справжньому тихих місць ой як не вистачає сучасному світові!
- Кафе-кондитерські
Тут, на додачу до кави, можна купити тонну смаколиків всіх мастей, від цукерок до випічки.
- Мамак чи Мамак-Сталл
Заклади, популярні серед мусульман, які подають тільки мусульманську халяльну їжу та напої. Можуть бути опенспейсами, вуличними закладами чи з внутрішньою залою.