Можливо, ви й не знали, але в світі вже десь з п’ять років йде тиха війна між прихильниками еспресо та рістретто. Обидва табори наводять різні «за» та «проти», кидаючись в праведну атаку, побачивши поплічника табору, що їм протистоїть. Й це у той час, коли звичайній людині хлопнути одним ковтком що одну, що іншу каву та скривитися від їх «кавовості», однаково й неодмінно гіркої – звичайна справа. А приплюсуйте до цього додаткові варіанти приготування та подачі, наприклад, подвійний еспресо чи рістретто з молоком – й ви отримаєте гаму відтінків причин, за якими списи ламаються по обидва боки.
Давайте ж розглянемо, у чому весь сир-бор.
Наш світ має велику безліч варіацій кавових напоїв. Ну то й що, що ви до цього моменту запам’ятали всього два, лате й капучино? Зате ви не могли не помітити, що, як тільки з’являється якась новинка (і не тільки в світі кави), як відразу ж формується довга черга самопроголошених експертів, які кажуть, як «класично», а як «горіти тобі в Пеклі». Те ж саме зараз відбувається в боротьбі між прихильниками кави міцної заварки – рістретто та еспресо.
Що таке еспресо?
Це малесенький шот кави у 30 мл, що містить близько 10 мг кофеїну. Протягом 25-30 секунд дуже гаряча вода подається під тиском на дуже дрібно помелену каву, в результаті відбираючи в неї густий аромат та сильний міцний смак, що виливається у чашку терпкої коричневої рідини, яка миттєво бадьорить (яку потрібно пити без цукру й молока, якщо ви прихильник «класики»).
А що таке рістретто?
Це ще менший шот кави (15-25 мл), в якому приблизно 7-10 мг кофеїну. Полуторний чи подвійний рістретто – це плюс-мінус стандартний (чи полуторний) еспресо з приблизно тим же чи полуторним вмістом кофеїну. А два еспресо (чи то пак, доппіо) – це, таким чином, близько 4 звичайних рістретто чи 2 подвійних.
Так що, питання тільки в обсязі? Не зовсім.
Так, ці обидва напої як два брати-акробати. Обидва використовують той же обсяг меленої кави тієї ж консистенції для приготування. Обидва готуються в одній еспресо машині з тими ж самими обсягами води та наливаються в ті ж мікро-чашки, які можна перекинути красивим залпом. Й багато кав’ярень готують подвійний рістретто, як дві краплі води схожий на полуторний еспресо за обсягом (але не завжди за ціною). У тому числі обидва напої можуть подаватися зі склянкою холодної води для «прочищення» смакових рецепторів.
А ось де починаються нюанси. З італійської мови “ristretto” означає «обмежений» чи «урізаний». Так ось, ця «урізана» порція стандартного еспресо – для тих, хто хоче ковтнути ще менше рідини зі своєї ранкової чашки з тим же результатом за ступенем бадьорості.
Одинарна порція рістретто, за завірянням знавців, відчувається в цілому як більш солодка, маючи при цьому більш концентрований смак, ніж еспресо. При цьому вона має знижену гіркоту (адже вона проявляється останньою в гамі смаку, а саме величину цього смаку бариста зменшує за рахунок меншої кількості рідини в напої). Різні бариста можуть використовувати різну ступінь помелу для створення напою – наприклад, якщо перемолоти зерна ще більш дрібно, ніж для приготування еспресо, то в рістретто може вміститися навіть більше кофеїну, ніж в еспресо, при меншому вмісті води (з урахуванням навіть однакового часу приготування обох напоїв в машині).
Втім, на цьому відмінності не закінчуються. Незважаючи на відсутність конкретних вказівок щодо різниці в обсмажуванні, окремі кав’ярні цілком можуть диференціювати зерна, які використовуються для цих двох напоїв, щоб надати змогу розрізнити їх смак на рівні органолептики. У цьому випадку навіть завзяті сперечальники розрізнять нюанси смаку та запаху – й чим більша різниця буде в обсмажуванні (наприклад, легка проти темно-шоколадної), тим очевидніше. Додайте, як бариста, в вихідний матеріал всього 1 зернятко зеленої (не обсмаженої) кави й ви негайно відчуєте зміну аромату. Звичайно ж, можна експериментувати із сумішами й для інших способів приготування кави, крім двох описуваних тут – це повністю на розсуд бариста чи власника кав’ярні. Наприклад, використовуючи легке обсмажування, бариста може виставити напоказ не тільки більш високу кислотність зерен, але й більш яскравий фруктово-квітковий їх аромат.
Що ще є предметом суперечок? Добавки до напоїв – наприклад, молоко/вершки, цукор та сироп. Тут, напевно, як й в будь-якому іншому способі приготування кави: головне – це смак клієнта.