Величезне поширення кави в світі не могло не супроводжуватися цікавинками та незвичностями, включаючи «міські легенди». Нижче ми розповімо про декілька таких, давши нашому читачеві можливість самому вибирати, що з написаного чистісінька правда, а що – майстерна вигадка, коріння якої давно канули в Лету, й тепер це, як співав Олександр Іванов з групи «Рондо», «теж є частиною Всесвіту».
- Історія в Римі 20 століття.
Якийсь іноземець в місцевій кав’ярні помилково замовив дуже дорогу каву, й від несподіванки різко підхопився зі стільця, побачивши суму в рахунку. Та зробив це так невдало, що стілець відлетів та зламався. Але керівництво кафе обернуло міні-трагедію на свою користь: воно виставило поламаний стілець у вітрину з підписом «Він спробував нашу каву й зламав стілець. Спробуйте й ви!». Маркетинговий трюк прекрасно працює: у кафе ніколи не закінчуються натовпи відвідувачів.
- Папа Римський Бенедикт в 11 столітті.
На чергових зборах через необхідність вибору нового Папи Римського подали каву. Напій, мабуть, сильно сколихнув престарілих кардиналів, та так, що главою церкви вони вибрали Бенедикта Дев’ятого, якому на той момент було всього 12 років. Чому дитина взагалі затесалася до списку кандидатів? Напевно, була чиїмось протеже.
- Швеція, 18 століття.
Історія, яка в різних варіантах видається то за відносно сучасний медичний експеримент, то розповідається так, як розкажімо її ми. Тодішній Король Густав Третій вирішив покласти край суперечкам щодо того, чи корисна кава для здоров’я чи небезпечна.
Серед ув’язнених були обрані 2 молодих близнюка, засуджені довічно, над якими поставили експеримент, який, як хотілося б вельможам та королю, повинен був закінчитися через місяці, максимум – за пару років. Одному з близнюків стали давати кожен день велику чашку кави, а другому – аналогічну порцію чаю. Моніторинг здоров’я обох був доручений двом придворним вченим медикам. Тижні змінювалися місяцями, місяці – роками, а ті – десятиліттями. За цей період померли й приставлені вчені, й сам король та інші вельможі, які сперечалися про шкоду та користь кави. А обидва брата, здавалося, насолоджувалися життям в ув’язненні, щодня вживаючи виділені їм напої. Першим помер від старості той, хто пив чай, у 83 роки. У 86 помер той, що пив каву.
- Петро Перший.
Кожен школяр знає про цього відрублювача боярських борід та насильне введення ним картоплі в їжу в Росії, як й про те, що той «прорубав вікно до Європи». Однак мало кому відомо, що Петро I, подорожуючи по Голландії, оселився в будинку місцевого бургомістра, де було заведено щодня випивати по чашці кави, яку давали й Петру. Перша чашка йому не сподобалася через гіркоту, але, відчувши підйом сил та розсмакувавши напій, Петро так само насильно, як й картоплю, пізніше ввів вживання кави на Росії. У той період напій давали повсюдно, навіть тим, хто відвідував Кунсткамеру.
- Франція та Англія, 17-18 століття.
У 17-18 століттях житлові будинки Франції та Англії були досить нудними та сирими місцями з небагатьма зручностями, навіть ті, які за сьогоднішніми мірками є «палацами». А тому багато креативних людей, серед яких письменники та художники, творили поза домом. Письменники в більшості своїй надихаються енергією людей та місць їх скупчення, проте для роботи їм потрібен стіл та тепло навколишнього середовища. Тому не дивно, що кав’ярні стали улюбленими місцями їхньої творчості, адже ті відповідали всім критеріям, а крім того, були місцями соціалізації, даючи можливість смачно перекусити й, звичайно ж, випити запашну каву. У кав’ярнях народилися найкращі творіння Гюго, Вольтера та Руссо. Втім, й 2-3 століття потому кав’ярні не перестали бути місцями натхненної роботи для багатьох.
- Екстремальність Оноре Де Бальзака.
Цього чоловіка знають за відмінні рукописні твори. Але також за те, що він пив 50-60 чашок кави щодня. Хто знає, з якої частини Термінатора було виплавлене його сталеве серце, щоб витримувати такі навантаження, але справедливості ради варто відзначити, що до старості він не дожив (померши у 51). Якось він сам підрахував, що за час написання середнього твору він випиває приблизно 3000 чашок кави. Той ще екстремал!