Зайва волога шкідлива для кави майже на будь-якому етапі її життя — від паростку в землі до зберігання на полиці. Незважаючи на це, деякі виробники кавомолок у якості комплекту до агрегату додають пульверизатор. Яким, як відомо, варто користуватися, щоб зволожувати якусь поверхню. Фактично, цим вони пропонують зволожувати кавове зерно. Навіщо? 

Справа в незримому супутникові процесу помелу кави — статичній електриці. Вона постійно накопичується на багатьох внутрішніх і зовнішніх частинах кавомолки в процесі її роботи (особливо на пластикових частинах). В результаті її прояву зерно починає розлітатися при виході з кавомолки, комкуватися, налипати на внутрішні частини машини (носик подачі меленої кави, кришку, внутрішні ємності, шланги чи шляхи подачі кави тощо), навіть забиваючи вихідний отвір. У підсумку, якщо ви часто мелете каву (наприклад, працюючи баристою в сегменті КаБаРе), то робоча область навколо кавомолки через півгодини-годину роботи обростає коричневою бахромою в радіусі трьох кубічних метрів від кавомолки. Це неприємно, пильно, брудно і веде до непродуктивної витрати кави.

Щоб позбутися статики, існує низка методів:

  1. Зволоження кави перед помелом. Для цього не потрібна велика кількість води: навіть 1 краплі на 100 мг кави буде багато. Ті пульверизатори, які кладуться в комплект виробниками машинок для помелу, крихітні — можливо, на 2-3 кубічних сантиметри води. Достатньо буде одного легкого натискання на 1 порцію зерна перед помелом, щоб вивільнити 0,05-0,1 мл води. Якщо у вас немає такого пристрою, підійдуть такі альтернативи: змочити палець у воді і, опустивши його в зерно, швидко перемішати його круговими рухами; намочити чайну ложку (а ще краще — ложку для спецій чи кавову, які зовсім маленькі) і перемішати аналогічним чином.
  2. Купівля машини для помелу, обладнаної антистатичним покриттям й/або деталями. Бури визнані оптимальними для помелу кави в наші дні: із цим завданням машинки із лезами не справляються належним чином. Але бури рідко роблять із металу, який протистоїть статиці (роблять їх, в основному, із кераміки). Тому на них чи наносять металізоване напилення, чи роблять інші деталі внутрішньої ємності з металу чи з металевим покриттям.
  3. Купити зволожувач повітря, який триматиме відносну вологість у приміщенні (навколо кавомолки) на рівні 40-60%. Цей показник цілком впорається з тим, щоб природним чином розсіювати статичну електрику, яка накопичується.

При цьому є такі важливі нюанси:

  1. Якщо ви змелюєте багато порцій кави одну за одною, то не варто зволожувати кожну з них. Якою малою б не була порція рідини, яка видається пульверизатором, вона здатна накопичуватися на внутрішніх частинах кавомолки, ведучи до того, що та заб’ється. Й зерна, навпаки, будуть виходити з неї надто вологими. Тому робіть зволоження 1 раз на 5-7 порцій.
  2. При використанні зволожувача повітря зволоження пульверизатором робити не треба.
  3. Кавомолка з антистатичним ефектом обійдеться вам дорожче, але ви можете виграти в довгостроковій перспективі через відсутність накладних витрат на інші методи.
  4. Не використовуйте неочищену воду для пульверизатора, щоб не погіршити якість смаку кавового напою.

До речі, приємною додатковою функцією пульверизатора буде його використання для зволоження таблетки кави. Змочіть її перед пресуванням (одного «пшику» буде достатньо), щоб мінімізувати виникнення каналів і отримати менший час проливання (втім, незначно — на 0,3-0,7 сек.).

Розкажіть у коментарях до статті, чи використовували б ви прочитані тут поради?