У цій статті ми продовжуємо знайомити наших читачів з сортами кави, що росте в усьому світі. Зараз розглядаємо каву арабіку, сорт «Куба Серрано».
На українському ринку можна зустріти різні її види, які позначаються приставками до основної назви, наприклад, «Суперіор», «Лавадо», «Лавада» та ін. – але це, скоріш, маркетингова «фішка».
Історія виробництва кави на Кубі
Відмінні ґрунт, клімат та технології виробництва дозволили місцевій каві зайняти високі щаблі в загальній масі кавового виробництва світу. До 1960-х рр. кубинська кава була такою ж відмінною місцевою рисою, як й сигари. Однак кавова історія Куби – це, скоріше, історія поразок.
Першу плантацію тут організували у 1748 р. французькі фермери, які втекли з революційного Гаїті. Повільно розвиваючись близько 200 років, місцеве кавове виробництво займало на максимумі 170 гектар землі.
Після революції Фіделя Кастро на Кубі у 1959 році усі плантації були націоналізовані (експропрійовані) новою владою, а «чужі» фермери вигнані з Куби. З тих пір і до цього дня падіння місцевого виробництва характеризується такими цифрами:
- скорочення загальної кількості плантацій зі 170 до 28 га;
- падіння загального річного виробництва з пікової цифри у 22 000 тон всього до 350 т на мінімумі;
- відсутність впровадження інновацій, незацікавленість фермерів у вирощуванні кави;
- куди більш низька якість місцевої кави «сучасного розливу» порівняно з її піковою якістю 60-70 років тому.
Втім, після 2010 року місцева влада все ж почала займатися розвитком та дотуванням виробництва, завдяки чому у 2020-х роках рівень виробництва зріс, приблизно до 5000-6500 т на рік.
Характеристика кубинської кави
Переважна більшість місцевої кави йде на експорт. І, щоб місцевим жителям теж щось перепадало, кубинська система розповсюдження продуктів за картками дозволяє кожному дорослому отримувати приблизно 115 г кави на місяць. Але те, що вони п’ють – це суміш кави з цикорієм чи нутом. З цієї причини, щоб її можна було пити, її сильно обсмажують, міцно заварюють та сильно підсолоджують.
Характеристика експортного сорту Куба Серрано
Даний сорт відрізняється наступними смаковими особливостями:
- відтінки гіркого шоколаду, тютюну, смажених горіхів;
- можна вловити смак какао та легких спецій, наприклад, кориці.
Кущі цього сорту ростуть на різних висотах, від 0,6 до 1,7 км над рівнем моря. У зернах переважає гірчинка, низька кислотність та смакова насиченість. Під час росту кущі кави обдуваються частими вітрами, які приносять солоне повітря з боку Атлантичного Океану та Карибського Моря. Також кава «присмачується» рясними опадами та не менш рясним сонцем, якого у Куби не відняти.
Такі зерна краще пити дрібного помелу, від середнього до сильного обсмажування та міцного заварювання. Кубинці п’ють свій щоденний кавовий напій з молоком. Сорт Куба Серрано також рекомендовано розбавляти молоком (у т.ч., збитим), щоб до сильного смаку додавати ніжності. В цілому, саме з цього зерна виходить гарне поєднання з молоком, щоб отримувати усі улюблені напої усіма способами заварювання (пуровер, аеропресс, турка, крапельна кавоварка, кемекс, Френч прес).
Любителям натуральних напоїв Куба Серрано сподобається, перш за все, тим, що при її вирощуванні не використовують хімічних добрив. З одного боку, так склалося завдяки недостатності фінансування культивації кави на Кубі (фермерам добрива особливо нема й за що купувати). З іншого – працюють вікові традиції ручної праці в цій сфері.
Кавомани (і кававумени) люблять цей сорт арабіки за його відмінну смакову виразність, міцність, численні вкраплення «сильних» ноток й, при цьому, не різкість в смакові та запахові.