Кавовий напій радянських часів «Балтика» досвідчені домогосподарки успішно використовували, щоб труїти тарганів. А в період між 2 Світовою Війною та появою в СРСР валютних магазинів «Берізка» на ринку можна було легко зустріти «Нашу Марку» (30% цикорію, 10% каштанів, 25% жолудів та 35% кави), «Ячмінний кавовий напій» (20% цикорію, 80% ячменю, 0% кави) та «жолудеву каву» (100% мелених жолудів, 0% кави).
Так що ж, ці жахи для будь-якого сучасного кавоману періоду «радянізації» означають, що кавові замінники – зло? Зовсім не обов’язково! Давайте стисло пробіжимось по основних варіаціях кавових замінників.
Які кавозамінники існують в природі
Замінювати каву як напій стали давно та з різних причин. Бажання урізноманітнити смак, втекти від кавової гіркоти, недоступність основного інгредієнту… Головною причиною була, звичайно ж, бідність. Однак у 3 десятиріччі 21 століття все частіше зустрічається відповідь «Мені подобається смак цього кавового заміннику».
Ми не будемо тут писати про корисні чи шкідливі якості кожної речовини, якою замінюють каву – тут все написано без нас та задовго до нас. Ми лише спробуємо охарактеризувати смак й те, наскільки той чи інший замінник може бути справжньою альтернативою кави.
- Цикорій
Найпопулярніший замінник. Смак гіркий, але цілком «кавовий», а з додаванням молока так ще й пом’якшується. В результаті здатності вдало та смачно поєднуватися з цукром, медом та багатьма добавками, сьогодні цикорій все більше виділяється в окрему категорію напоїв, а молоде покоління називає його «чаєм». Більшість його п’є через відсутність кофеїну в складі.
- Женьшень
З нього напої виходять солодкими, пекучими, гіркими, але в цілому смачними, придатними не тільки для чаю, але й настоянок (з градусом та без).
- Кульбаба
М’який та ніжний смак, особливо ніжніючий з молоком, трохи гіркий. Підлягає обсмажуванню після збору коренів (тільки вони йдуть на приготування), перемелювання та додаванню цукру, кориці чи інших речовин, включаючи саму каву.
- Ячмінь
Має хлібний аромат та смак, який комусь може здатися ближче до пива, ніж до чаю чи кави. З молоком може нагадувати капучіно. Заварюється з помелу чи з порошку. Будьте готові до несподіваного розуміння, що, фактично, ви заварюєте ячмінну муку.
- Жолуді
Дивний вибір, як для людини, якщо бути чесним. Це, звичайно ж, що завгодно, але не кава. Може бути, це чай? Смак трав’яний та терпкий, сильно залежить від ступеню обсмажування та способу приготування. При додаванні молока може вийти щось схоже на какао. Додаючи мед, тростинний цукор чи інші добавки, ви сильно конфігуруєте смак.
- Каштани
Каштан вживають в їжу (тільки різновид «каштан справжній», а не «каштан кінський»). Плоди звільняють від зовнішньої оболонки та обсмажують в шкаралупі. Вони за смаком нагадують сирі горіхи, щось середнє між волоським, лісовим, та травою. Їх широко застосовують для смаження, запікання, тушкування та продукування борошна для випічки. Тушковані каштани без соусу за смаком – середнє між горохом, сочевицею та горіхом. В цілому, це досить смачно. Напій з них без цукру досить бляклий, з ним та молоком стає як горіховий латте.
- Гуарана
Напій має м’який, фруктовий та солодкий смак. В основному рослину знають як добавку до енергетичних напоїв. Називати його «кавою» – досить спірне твердження. Швидше, трав’яний чай.
- Топінамбур
Ті, хто їв цей корінь, пам’ятають його невиразний водянистий смак, немов не гостра редиска з невеликим додаванням незрозуміло якого горіху. Аналогічний смак варто очікувати від напою.
- Шипшина
Це вже точно чай, а ніяка не кава, тому як такого рівня кислотності досягати каві ну ніяк не можна. Кислий, в’язкий, досить терпкий, але дивовижно освіжаючий. Багато людей п’ють такий чай постійно та шанобливо ставляться до його смакових якостей.
- Горіх буку
Гіркий, деревно-горіховий смак, який можна та потрібно підсолоджувати. Не вживайте в їжу сирі горіхи! Вони помірно-отруйні, тоді як прожарювання позбавляє їх від цієї неприємності.
- Батат
Спробуйте висушити, подрібнити та заварити солодку картоплю. За консистенцією вийде щось середнє між какао та чаєм, а за смаком – те, з якого саме виду десертного батату ви робите напій. В результаті це може мати якійсь нотки смаку гарбузу, груші, банану, каштану…
- Насіння груші
Пробували Далекосхідну грушу? Це кисло-солодкі тверді плоди з присмаком яблуку/дині/суниці. Але її насіння дають в основному маслянистий, не різкий трав’яний смак, трохи «хлібний» після обсмажування – це базовий смак напою, який можна покращувати цукром та добавками.