На ринку України ви могли побачити ефіопську каву з цікавою назвою, яку буває важко вимовити з першого разу: Yirgacheffe. Він же – Іргачіф чи Іргачоф. У цій блоговій статті ми розповімо вам про особливості та характеристики даного сорту та спробуємо передати його смакові нотки.
Характеристики Yirgacheffe
У країні-виробнику та країнах-імпортерах можна побачити різні варіації написання цієї назви: Yirgachefe, Yerga Chefe чи Yergacheffe. Ця кава названа так по імені місцевості зростання та вважається сучасниками найкращою ефіопською кавою, будучи одночасно з цим однією з кращих сортів кави світу.
Yirgachefe – це мікро-регіон всередині більшого регіону Сідама (також відомого як Сідомо) в Ефіопії. Висота зростання над рівнем моря – між 1700 та 2200 м. Деякі історики називають саме цей регіон місцевістю народження всієї кави світу, тоді як достовірно відомо лише про те, що кава сорту Арабіка з’явилася в Ефіопії (а як напій вперше була вжита в Ємені).
Характеристиками її смаку є:
- від легкої до середньої та до насиченої повноти тіла;
- сильно виражений квітковий смак та фруктовий аромат (окремі цінителі можуть знайти тут нотки бергамоту, сушеного яблука чи груші, винограду чи чорного чаю з лимоном);
- сильно виражена кислинка;
- дуже чистий смак.
В цілому, треба відзначити, що названі характеристики лише в загальному передають інформацію щодо смаку. Помічено, що він сильно різниться в залежності від наступних факторів:
- регіон зростання;
- ферма, на якій вирощується;
- конкретний сезон (тут сильна різниця в кліматичних умовах – вологість, вітри, сонце, опади);
- спосіб обробки (мокрий чи сухий);
- обсмажування.
Навіть одне й те ж саме зерно буде сильно варіюватися залежно від способу обробки та обсмажування. При мокрому способі обробки на перше місце виходять кислинка та фруктово-квіткові нотки. Сухий метод висуває уперед ніжний горіховий та шоколадний смак. Багато цінителів цієї кави, обробленої мокрим методом, обожнюють її за смак, який можна порівняти з фруктовим чаєм. Вони також вважають кращим мокрий метод, зважаючи на одержуваний «більш чистий» смак, й незважаючи на підкреслену кислотність.
Іргачіф прекрасно підходить для приготування холодних та охолоджених напоїв, а також кавових безалкогольних коктейлів, у тому числі, з льодом. Даний сорт активно використовується в кемекс кавоварках з металевим фільтром, які дозволяють більшій кількості кавових масел проходити у воду й, при цьому, не перестаратися з витяганням смаку зерна до води, щоб зберегти ніжність аромату та смаку. З цієї ж причини не рекомендується обсмажувати зерна цього сорту вище середнього рівня. Оптимально обмежуватися легким обсмажуванням, хоча вітаються експерименти від легкого до середнього рівня.
Характеристики кави Ефіопії
Переважна більшість місцевих кавових кущів росте на висотах 1600 м й вище. А клімат – найкращий в світі для вирощування кави. Всі інші зерна світу, що були колись вивезені з Ефіопії, в тій чи іншій мірі пристосовувалися до локальних умов. Не дивно, що найкращі сорти світу – це ті, які вирощуються в кліматі та на висотах, аналогічних місцевим ефіопським.
За рахунок помітної висоти, кущі кави тут ростуть повільно, в такому режимі отримуючи велику кількість тепла, вітру, сонця та поживних елементів – саме ця обставина робить їх кращими в світі.
У сучасній Ефіопії росте близько 3% всього світового кавового зерна. 60% всієї економіки країни залежить від нього. За різними оцінками, близько 15 млн. місцевих жителів залучені до кавового бізнесу (13% від загальної кількості населення). Річне виробництво кави тут – близько 300 тис. тон, половина з яких випивається в країні. Збирається тут кава в період між жовтнем та груднем.
З огляду на традиції та низький рівень механізації місцевого кавового виробництва, більшість операцій виконується руками, за що ефіопська кава ще сильніше цінується в світі.