Горіхи — це один з різновидів їжі, яка чудово поєднується з кавою за смаковими якостями і ароматом. До того ж, горіхи дуже корисні! Можна їсти горіхи вприкуску з вашою смачною запашною кавою (чи насолоджуватися якоюсь горіховою випічкою), а можна з’єднуватися їх з напоєм.

Ми зараз не розглядатимемо варіант кави, яку штучно ароматизовано виробником. Але розглянемо, як ви можете приготувати горіхову каву в домашніх умовах. 

Загалом у світі існують приблизно 50 видів їстівних горіхів. Щоправда, частину з них, власне, горіхами не визнають з ботанічної точки зору, й вони, з огляду на цю обставину, можуть класифікуватися як кістянки чи горіхове насіння (покритонасінних чи голонасінних рослин). Але ж нам вдаватися в такі академічні тонкощі ні до чого; наше завдання — це отримати смачну каву. Ось які горіхи ви можете знайти у продажу в Україні і які будуть поєднуватися з вашою кавою: кеш’ю, фісташки, пекан, мигдаль, макадамія, бразильський горіх, арахіс, волоський горіх, фундук, кедрові (та інші соснові) горіхи.

Окрім них, ви можете додати до вашої кави ще й кокос (який як би горіх, але дає не горіховий, а, власне, солодкий молочно-кокосовий смак через специфічну м’якоть). Також можна взяти не горіхи, а насіння, яке теж виділяється пізнаваним смаком: гарбузове, соняшникове, чіа, кіноа, кмин, мак, льон чи сезам. У світі до кави ще люблять додавати горіхи коли, насіння коноплі їстівної, какао і жолуді. Але на ринку України їх або не знайти в сирому/смаженому вигляді, або вони не такого різновиду, як треба (наші жолуді, що падають з дубів, наприклад, не такі як їстівні американські, а навіть отруйні для людини, якщо не оброблені за потрібною процедурою).

Перше правило гарного приготування: горіхи/насіння, які ви додаєте, повинні бути обсмажені до того рівня, коли вони виражають свій найкращий смак. Ряд потрібних вам інгредієнтів можна купити на ринку чи в магазині вже обсмаженими, а щось можна з сирого перетворити на смажене вдома в духовці чи на сковорідці (ті ж арахіс чи кеш’ю). Ряд інгредієнтів можна придбати лише у сухому/смаженому вигляді, готовому для кондитерського вживання (наприклад, насіння сезаму, льону, маку тощо). Як би там не було, сирі горіхи/насіння не окреслять свого пікового смаку, будучи з’єднаними з кавою.

Друге правило: горіхи/насіння повинні бути розмеленими під обрані вами тип і спосіб приготування.

Типи приготування:

1. Екстракція аромату і смаку разом з меленою кавою при заварюванні.

2. Додавання мелених горіхів/насіння до вже готового напою (в основному, як посипку).

Способи приготування: те, в якій посудині ви готуєте ваш напій. Наприклад, френч-прес, кемекс, гейзер, кавоварка, кавова машина, чашка, турка, гейзер, аеропрес, воронка, холодне заварювання й т. і.

Як готувати

Якщо ви додаєте горіхи до меленої кави, щоб виконати спільну екстракцію, то ступінь їх помелу має бути такою самою, як і у кави. Для цього вам вдома треба мати кавомолку (автоматичну чи ручну), налаштовану на горіхи та/або зерна (з її допомогою ви можете також змолоти і свою каву, але ж її можна купити в нашому онлайн магазині вже розмеленою під ваш спосіб приготування). У цьому випадку рекомендується додати 1 частину горіхів до 3 частин кави. Надалі вже експериментуйте, налаштовуючи кількість і вид горіхів під власний смак, щоб отримати найкращу насиченість і аромат. Також сміливо змішуйте різні види горіхів, щоб отримати щось унікальне на виході.

Якщо ви заварюєте каву окремо, а вже потім додаєте для смаку мелені горіхи, то рівень їхнього помелу має бути досить дрібним, щоб триматися на поверхні напою (як дрібний пісок, а ще краще як порошок чи пил). Тут рекомендується додавати 1 ч.л. мелених горіхів на 1 стандартну чашку напою. Існує також альтернатива: прикрасити напій топінгом із збитих вершків, на які вже покласти горіхи зверху. Тоді розмір помелу може бути практично будь-яким (навіть без помелу), тому що щільна консистенція топінгу утримає продукт нагорі. Можна також покласти шар мелених горіхів на дно чашки, після чого залити кавою — якщо ви не проти, що горіхова завись буде в товщі рідини.

Добавки молока й цукру — за смаком. Для більшого аромату можна додати маленьку дрібку прянощів (гвоздики, кардамону, мускатного горіха, кмину, анісу, ванілі тощо). Рідку есенцію ванілі, до речі, чудово додавати до самого тіла напою — це тільки підкреслить горіховий аромат.

Що до ступеню обсмажування самої кави — горіх оптимально розкривається при середньому і темному обсмажуванні.