Ми продовжуємо знайомити наших читачів про цікаві факти та знання, пов’язані зі світом кави. Адже вам їх так само цікаво читати, як й нам – вишукувати по крихтах на просторах інформаційного ландшафту планети!
- Чи знали ви, що в більшості азіатських країн один і той же процес виїмки зерен кави зі стиглої ягоди за допомогою води називається по-різному? «Мокре/водне лущення», «мокра обробка/очищення», «напівмиті зерна», «напівсухі зерна». Цікаво, чи це просто регіональні мовні особливості чи маркетингова складова?
- Який зв’язок між жертвами бомб, що не розірвалися, та кавою? Люди, які постраждали від детонації снарядів, що залишилися захованими в землі після різних воєн по всьому світові, як й люди, які стали каліками внаслідок військових конфліктів та хвороб, можуть розпочати нове життя в Нікарагуа завдяки організації «Траст Кавових Земель». Вона організована двома американськими громадянами, які прагнуть дати надію нужденним людям, фінансуючи їх переїзд до Нікарагуа та працевлаштовуючи їх на роботу до місцевих кавових підприємств, що дають їм притулок, харчування та зарплату. Це приклад не лише яскравої соціальної відповідальності, але й робота зі створення комуни людей із високою внутрішньою взаємною підтримкою та турботою.
- Сорт кави з Руанди, Мараба, який першим отримав можливість вільно експортуватися з країни, є єдиним сортом кави як сировини для виготовлення кавового пива на територіях Британської Корони (Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії).
- Ватикан має багато офіційного та унікального. Серед них є офіційний напій – кава. Продукт марки “San Carlos Selection” виробляється спеціально для Папського конклаву та всього офіційного ватиканського духовенства пуерториканською компанією Cafe Rico’s.
- «Кавова іржа», він же грибок Hemileia Vastatrix, який офіційно був вперше виявлений на Шрі-Ланці (тодішній Цейлон) у 1869 р., знищив так багато місцевих дерев кави, що фермерам довелося повністю переорієнтуватися на виробництво чаю. Це було погано тоді, але добре з погляду сьогоднішньої економіки острова, оскільки тепер «Цейлонський чай» – це ім’я прозивне та основна стаття економічного благополуччя шріланкійської території 20-21 ст.
- Ніде в США на комерційній основі не вирощується кава, крім Гавайїв. Однак зважаючи на місцеві особливості клімату та ландшафту, кава не росте вище висот 600 м (вище стає занадто холодно), що зовсім не характерно для арабіки, яка оптимально комфортно почувається на висотах 900-1800 м в інших країнах.
- Вважається, що обсмажування кави має бути «чистим» – тобто, сухі зерна кладуться до роастеру, й запускається обсмажування. Додавати що-небудь у самі зерна при цьому вважається поганим тоном. Однак особливістю кави марки Ipoh («Біла кава»), що родом із Малайзії, є обсмажування на маргарині з пальмової олії, а подача напою відбувається зі згущеним молоком. Аналогічно, кава марки “Kopi O” в Малайзії та Сінгапурі обсмажується з вершковим маслом та цукром.
- У період 1860-1970 одним із найбільш прибуткових сільськогосподарських продуктів Таїланду був опіумний мак. У спробі переломити опіумне виробництво в цій країні, як й загалом у «Золотому Трикутнику», ООН розробила програму «Проект із заміни сільськогосподарських культур та розвитку співтовариств». Вона пропонувала економічні бонуси тим фермерам, які заміняли опіумний мак на плантаціях на каву. Тим самим, кавове виробництво в Таїланді було помітно підняте. Сьогодні країна входить до топ-25 найбільших світових кавових виробників.
- Найстарішою кавовою мережею у світі, що діє до сьогодні, вважається Bewley’s. Вона була організована у 1840 р. у Дубліні, Ірландія.
- Більшість помітних кавових мереж світу сьогодні є акціонерними компаніями, тому їх акції можна купити на біржі, ставши їх формальним співвласником. Щоправда, вільне придбання акцій будь-яких компаній приватними особами доступне не в усіх державах світу (наприклад, в Україні це зовсім не розвинене).
- На Гаїті місцеву марку кавового алкогольного 30% лікеру Toussaint Coffee Liqueur названо на честь популярного гаїтянського генерала, який очолював Гаїтянську Революцію (1791-1804) Туссена Лувертюра.
- Якщо ви п’єте робусту, то існує 40% ймовірність, що те, що зараз у вашій чашці, було вирощене у В’єтнамі, оскільки ця країна виробляє 40% світової робусти.
- Найперший автомат з продажу напоїв із натуральної кави використовував попередньо мелене зерно, на відміну від сучасних автоматів, які роблять помел безпосередньо перед приготуванням.