Здавалося б, що може об’єднувати суворих нащадків вікінгів, один погляд яких осаджує противника, та каву, ароматну, смачну, солодку? Цей напій, як може здатися, – сама протилежність нордичному характеру цих північних чоловіків та жінок. Однак, якщо тутешні люди такі красиві зовні, чому б до зовнішньої красі не додати ще й внутрішньої гармонії, що дарується кавою?
Ми задалися питанням того, чому в скандинавських країнах п’ють багато кави, та, як нам здається, знайшли кілька вагомих обґрунтувань розгорнутій та всебічній відповіді.
Причина 1. Алкоголь
Точніше, період його заборони. У період між 1917 та 1926 у Норвегії діяв сухий закон, що сильно просувався Францією. Французький експорт алкоголю був сильно потиснутий скандинавським, що Франції не подобалося. Політики зуміли продавити сухий закон, який не тільки фактично зупиняв експорт зі Скандинавії, але й не давав пити місцевим.
Проте людям треба було щось пити – не заради того, щоб напитися, але заради соціалізації! Й тому під час дії заборони на спиртне у всіх верствах населення активно просувалась кава – як прийнятна альтернатива. Навіть священики на проповідях активно рекламували її!
Алкоголь також не підходить тутешньому клімату – будучи ним одурманеним, легко замерзнути на вулиці. До речи, спиртне в Скандинавії ніколи не було дешевим, як й кава, але остання все ж куди приємніша, та й сприяє більш приємному градусу ввічливої соціалізації.
І, тим не менш, на всенародному Норвезькому Референдумі щодо продовження статусу сухого закону 1926 р. більше половини населення висловилися проти, після чого заборона була знята. Однак підвищена любов до кави залишилася.
Причина 2. Багатовікове керівництво Данії над Норвегією
Обидві країни сьогодні входять до топу споживачів кави, поряд з іншими країнами Скандинавії. Норвегія була довгий час під фактичним правлінням Данії в період 1524-1814 рр. Їй, країні з величезною береговою лінією, довгий час не дозволялося мати власний морський торговельний порт. А тому Норвегія була змушена купувати багато товарів, що привозились до порту Данії. До того ж, так поступати було простіше (ніж шукати самостійні ринки) – оскільки між країнами в цей період діяла безмитна торгівля.
До таких завізних товарів належала й кава. А кава до Данії привозилася у великих кількостях.
Причина 3. Клімат
Якщо довго дивитися на глобальний ринок кави, то можна побачити дивну закономірність: кави країна споживає тим більше, чим жаркіше чи чим холодніше її клімат. Всі країни з помірним кліматом також споживають помірну кількість кави на душу населення. Скандинавія якраз належить до екстремуму холодного полюсу, й тому споживання кави там логічно пояснюється холодом клімату – напій п’ють, щоб зігрітися.
До речи, кавові напої тут не люблять подавати гарячими. По-перше, це обпікає рота. По-друге, сидіти та дути на напій теж забирає час, якого з довгими полярними ночами у місцевих жителів не так вже й багато. По-третє, тепла кава – це ж саме те!
Причина 4. Місцеві – за якість!
Скандинави не люблять погану каву. Вони виявилися в кавовому питанні справжніми гурманами, відразу вибравши відмінну каву. В місцевих кафе, ресторанах та супермаркетах ви знайдете тільки найвищої якості сорти.
Особливість кави в Скандинавії в тому, що люди полюбляють кислі сорти, в яких багато запаху та смаку фруктів, цитрусових, квітів (як нам здається, щоб поставити таку каву у противагу нудьзі місцевого зимового клімату). Обсмажування з цієї причини тут – найсвітліше та найлегше, що дозволяє як раз підкреслити кислинку та фруктові нотки. Навіть є поняття «Скандинавське обсмажування» (англійською звучить як “Cinnamon Roast”) – воно дозволяє отримувати високу кислотність, відмінну солодкість та виразні квітково-фруктові ноти. Ідеально підходить для фільтр-кави, якою можна смачно насолоджуватися.
Результат
Рівень споживання в більшості країн Скандинавії сьогодні – близько та вище 10 кг/рік на душу населення. Це означає, що середньостатистична людина п’є від 2 до 4 чашок кави щодня. В окремих країнах кава-брейкам навіть придумані спеціальні слова – ось наскільки там вкоренилася кавова культура. У Швеції таким словом є Фіка (Fika), в Данії – Hygge (Хюгге). Ці слова виражають радість насолоди моментом, які в цілому вкладають в життя те, заради чого варто жити.
Може бути, всім нам теж частіше зупинятися, щоб просто насолоджуватися?