Найбільш ранні описи способів вживання кави говорять про те, що після відкриття кави як рослини, її ягоди жували у сирому чи сушеному вигляді.

Звичайно ж, приблизно тисячу років тому (кава була виявлена ​у​ 9 столітті н.е.), ніхто ще не знав про очищення зерен кави від м’якоті, миття, ферментацію, сушіння, обсмажування та заварювання. Тому жували зерно як ягоду з кофеїновим ефектом, у такому вигляді, як вона була зірвана з куща чи через якийсь час, коли вона природно всохла. Окремі рецепти приготування передбачали подрібнення ягоди грубими жорнами (знову ж таки, без очищення) та змішування маси з жиром та прянощами для отримання «енергетичного батончику» (про це ми набагато докладніше писали раніше в блозі). Однак навіть після того, як із зерна почали готувати напій (15 століття), люди не перестали жувати каву. Чому цей підхід до вживання зберігся і сьогодні? На те є кілька причин і ми їх зараз розглянемо. 

Причини жувати каву

  1. По-перше, це рефлекторно.

Якщо людина має під рукою зерно кави, неважливо, обсмажене чи зелене, вона може жувати зерна просто тому, що хочеться чимось зайняти рот і руки. Це може бути курець, який відмовляється від куріння, якому треба чимось замінити саму процедуру (яка зазвичай залучає рот, очі, пальці, й дає сильний смак у роті). Нікотинова відмова багатьох приводить до того, що вони починають більше їсти, споживати цукерки, жувати жуйку чи пити напої. Але щось із цього веде до набору ваги, а кава — ні. У зерні хоч і багато олій та інших поживних речовин, але самі зернятка дрібні, тверді (спробуй їх ще швидко розжувати!). Та й багато їх не з’їж — все ж таки, вони не пережовуються повністю, навіть у вигляді м’якоті будучи нерозчинним залишком. Хтось ковтає розжовану м’якоть зерна, інші випльовують її.

  1. Це альтернатива напою.

Вміст кофеїну в зерні – від 1,5% (арабіка) до 4% (робуста). В одній 200-мілілітровій чашці завареного напою міститься близько 100 мг кофеїну. Й така ж величина кофеїну міститься в 6-15 зернятках (арабіки — близько 15, робусти — до 6).

1 кавове зернятко важить приблизно 0,2 грами. Тому, щоб отримати дозу кофеїну з однієї чашки, треба в ідеалі з’їсти 1,2-3 г зерна. Отже, якщо людині з якоїсь причини не підходить пити напій, але потрібна доза натурального (і смачного!) кофеїну, то жування зерна — це свого роду «кавовий шот», який, подібно до швидкої ін’єкції, дає концентрований кофеїн.

До речі, для приготування напою використовується помітно більше зерна, ніж 3 грами, оскільки у воду при заварюванні підсумково переходить досить мало речовин. При ретельному жуванні можна отримати куди більше речовин із зерна в слину, ніж передається у воду.

Однак оскільки не 100% вмісту кофеїну переходить у організм під час жування та навіть проковтування м’якоті, зазначені вище 1,2-3 грами збільшуються у реальності у 2-3 рази для повної аналогії з 1 чашкою кави. Що все ж таки помітно менше, ніж обсяг 1 чашки. І щоб їх жувати, не треба жодних приладів чи посуду для приготування, як, власне, й води.

  1. Кавові зерна можна зробити із шоколадом. І це дуже смачно!

Ви напевно зустрічали у продажу пропозиції кави в шоколаді — окремі зернятка покриваються шоколадом та пакуються. Чи у плитку шоколаду додаються цілі зерна кави. Виходить перекус, який можна жувати довше звичайного шоколаду. Його можна приготувати й вдома, при цьому додаючи нові інгредієнти за смаком: кокосову стружку, цукати, спеції (корицю, кардамон, ваніль). Для цього зазвичай розтоплюють плитку чорного чи молочного шоколаду на водяній бані та додають туди каву та інше за смаком. Після виливання у форму та охолодження у холодильнику/морозилці, ви отримуєте готовий шоколад чи індивідуальні зернятка в солодкому покритті (щоб отримати зернятка, з шоколадної маси їх треба дістати вилкою та індивідуально викласти на пергаментний папір).