Для тих, хто бажає бути більш підкованим в тому, як вибирати каву, що ідеально підходить під особисті смакові та естетичні вимоги, ми підготували дану пам’ятку з критеріями вибору кави, на основі:
- Сорту кави;
- Обжарювання;
- Регіону походження.
Сорт кави
Арабіка. Має м’який натуральний аромат, містить меншу кількість кофеїну, ніж робуста, вирощується на висотах вище 800 м над рівнем моря. Становить понад 70% всього кавового світового ринку.
Робуста. Більш кислий смак, приблизно вдвічі більше кофеїну, ніж в арабіці, вирощується на висотах менше 800 м, широко використовується для створення кави миттєвого приготування. Займає плюс-мінус 25% ринку.
Ліберіка. Сильний аромат, але поганий смак, а тому використовується для посилення запаху кавової продукції. Ліберіка стійка до шкідників та клімату, вирощується в широкому діапазоні висот та географії. Вважається технічним сортом, в основному для створення сумішей, а тому вкрай рідко зустрічається у вільному продажі. Разом з іншими сортами кави становить між 2% та 5% ринку кави.
Обсмажування кави
Легке. Дає такий результат на смак: землянистий смак, більш кислий, більший вміст кофеїну, менш насичений смак.
Середнє. Найбільш збалансований смак серед існуючих прожарок, менше кислотності та гарна повнотілісність смаку.
Темне. Розкриває «шоколадність» кожного смаку, найповніше тіло, мінімальна кислотність, «з димком», гіркий смак.
Кава за регіоном походження
Ми ділимо світ на 4 основні регіону виробників кави: Африка, Центральна Америка, Південна Америка та Азія. Незважаючи на спільність смакових якостей зерен, одержуваних з даних регіонів, всередині кожної країни та залежно від різновиду зерен будуть присутні смакові варіації.
Африка. Смак: фруктовий, квітковий, з сильним запахом, легкий, кислий, запам’ятовується.
Центральна Америка. Смак: збалансований, м’який, легкий, шоколадний, чистий, залишаючий приємний післясмак.
Південна Америка. Смак: від середнього до повного тіла, помірно солодкий, добре збалансований, класичний за поточними канонами.
Азія. Смак: максимально повнотіла кава, з горіховим присмаком, земляниста.
Ще трохи цікавинок
А чи знали ви, що виробництво кави в світі майже завжди має 2-річний цикл? У наше розпорядження потрапила ось ця інформація, де чітко видна незрозуміла циклічність у більшість років (яка не корелює з темпами споживання). Один рік виробництво кави виростає, другий рік – падає в порівнянні з попереднім роком, потім знову виростає й знову падає (як нібито серцебиття). Лише декілька років вибиваються з загальної картини. Така тенденція підтверджена статистичними даними за період 2003-2020, які можна знайти за посиланням (англійською мовою). Правда, залишається незмінним загальний тренд на збільшення світового виробництва – зі 105,21 млн. 60-кілограмових мішків у 2003 до 170,94 млн. у 2019 (+62% за весь період).
До речі, що виробництво, що споживання кави під час великих світових криз зменшується – це видно у статистичних даних за 2013 та 2020 роки (у відкритому доступі), з повним відновленням вже на наступний рік після початку кризи (навіть якщо сама криза ще триває). Це може свідчити про дві речі: 1) люди дійсно люблять каву, незважаючи на кризи; 2) люди негативно реагують на кризу тільки протягом першого року, потім вона стає неминучою рутиною життя, до якої звикають.