Правила підготовки кави вже трансформовані в цілу культуру, яка продовжує розвиватися. У зв’язку з цим професія бариста, тобто експерта з приготування кави та кавових напоїв, стає все більш затребуваною. Після обсмажування практично всі кавові зерна виглядають однаково. Але чи знаєте ви, що насправді існують десятки різних сортів кавових зерен? Коли справа доходить до вашої щоденної чашки, є тільки два сорти, які мають значення: арабіка і робуста. Це два основних типи кави, що вирощуються для пиття.
Насправді різновидів кавових зерен набагато більше ніж ми думаємо. Вся річ в тім, що деякі з них ростуть в невеликій кількості і не підходять для продажу або експорту, а в інших смак і аромат зовсім не підходить для вживання. Більш того, варто сказати про те, що арабіка і робуста не є сортами кави, тільки його видами, а якщо бути точніше різновидами кавового дерева.
Арабіка (арабське дерево) з Ефіопії. Це найпоширеніший сорт, який культивується у всіх тропічних регіонах. Після сильних дощів їх дерева розквітають, а через дев’ять місяців ягоди готові до збирання. Одне дерево дає лише 5 кг плодів, які потім переробляються, щоб отримати близько одного кілограма зерен, готових для варіння.
Відмінні особливості:
- великі, довші боби;
- ніжний і тонкий аромат зі злегка кислим смаком;
- низький відсоток кофеїну (не більше 1,5%);
- містить 18% унікальних ароматичних масел.
Арабіка потребує постійного догляду і кращих умовах дозрівання, що робить її дорожчою, ніж робуста. Володіє ніжним смаком з яскравим ароматом. Це різні види арабіки, привносять різноманітність смаку, який ми так любимо в цьому продукті. Суміші арабіки є золотим стандартом, коли справа доходить до отримання багатого смаку кави, який ми знаємо і любимо.
Якщо оригінальні і благородні зерна арабіки можуть існувати як моносорти, то робусту не рекомендовано пити в чистому вигляді. Два сорти зерен можуть бути змішенні в певних пропорціях, що створюють унікальну суміш. Природно, чиста арабіка обходиться дорожче, виходячи з цього очевидно, що чим більше робусти, тим доступніше буде продукт. Найпоширеніша пропорція 80/20.
Одна з причин, по якій смак робусти не такий гарний, полягає в тому, що в ньому більше кофеїну в порівнянні з арабікою. Це може звучати позитивно, але кофеїн має гіркий смак, що робить його неприємним напоєм. Насправді в бобі Робуста міститься 2,7% кофеїну, що майже вдвічі перевищує 1,5% арабіки.
Особливості моносортів кави
Моносорти відрізняються оригінальними смаковими та ароматичними особливостями. Наприклад, Кенія є домом для напою з ягідним і трохи солодким смаком і карамельною тінню. Тим часом, продукт з Коста-Ріки має хлібним ароматом і відтінком горіха, а його смак коливається від насиченого цитрусового до ніжного карамельного смаку.
Деякі види готуються шляхом комбінування різних сортів кави. Підтримка встановлених пропорцій призводить до більш м’якого смаку, грубості або приємної кислинки. Змішуючи декілька сортів кави, можна отримати трохи солодкий напій з невеликою кількістю кофеїну або з сильним гірким смаком, з насиченим ароматом або потужним тонізуючим ефектом.