Кавова історія Швеції почалася в XII столітті. Як і в інших європейських державах, зерна прибули в нову країну разом з пілігримами і потребували медичної ліцензії для поширення. Але дійсно популярним напоєм кава стала завдяки Карлу XII, який подарував Швеції відразу 2 нові харчові пристрасті: турецькі тефтелі, що стали візитною карткою столових в IKEA, і кава в турках.

У XVII столітті почали з’являтися кавові будинки, де шведські джентльмени за чашкою ароматного напою обговорювали останні новини, укладали угоди і грали в азартні ігри. Звичайно, популярність кави почала привертати увагу держави, що заробляє на продажі алкоголю. Свого часу вона ледь не знищила всю країну – шведи займали перше місце в Європі за споживанням спиртного. Тому, коли у керівництва країни виникла потреба терміново знайти безалкогольний замінник для населення, кава виявився доречною.

Але жителі північної країни наполегливі в своїх захопленнях. Сьогодні вони споживають аж 11 кг кави на людину в рік, в той час як середньостатистичний українець обмежується 2 кг. Втім, шведи самі сміються над своєю любов’ю до кави. У них навіть приказка про себе є: «Влітку шведи п’ють каву, розмножуються і ловлять рибу, а взимку – просто п’ють каву і розмножуються».

Культура споживання кави в Швеції особливо розвинена серед працюючого населення. Шведський менеджмент дуже любить влаштовувати кава-брейки, під час яких приймається багато рішень. Робиться це з двох причин: по-перше їх менеджмент зацікавлений у розвитку колективного підходу до роботи, а по-друге в Швеції не прийнято дружити з колегами після роботи, тому всі обговорення відбуваються виключно за чашкою кави в офісі.

Шведи практично не п’ють розчинну каву. Вони, як правило, добре заробляють і вважають за краще балувати себе хорошими напоями. Найбільшою популярністю користується фільтр-кава, яку вже можна називати скандинавською класикою. Другим за популярністю напоєм вважається еспресо. Ще десятиліття тому він становив 3% всього кавового ринку, але зараз виріс до 20%. Але старше покоління шведів віддає перевагу традиційному «Kokkaffe» – заварюванню кави грубого помолу в невеликому чайничку.

Сьогодні ранок більшості працездатного шведського населення починається в невеликому магазинчику «Pressbyran». Тут можна купити гарячу каву, смачну булочку і свіжу газету.

Шведи п’ють каву весь день. Згідно зі статистикою, за добу людина споживає більше 3 чашок. Серед їх лідерів сорти з Бразилії, Колумбії, Коста-Ріки, Кенії і Гватемали. Звичайно, за роки любові до кави скандинавська традиція її споживання дещо втратила свій шарм, і тепер зігріваючі напої п’ють не з маленьких срібних келихів, а з великих чашок IKEA. Але все-таки можна сказати, що без кави шведам було б дуже складно.

Якщо ви дочитали статтю – Кавова історія Швеції, то можливо вам також сподобається стаття про історію індійської кави.