Комбуча — це стильна, модна і молодіжна назва «чайного гриба». По-науковому він зветься SCOBY (абревіатура від Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast — Симбіотична Культура Бактерій і Дріжджів чи СКБД). Оскільки скорочення «СКБД» ріже слух і має дещо інші слухові асоціації, ніж з чайним грибом (чи то БДСМ чи то НКВС, чи то й зовсім щось айтішне), ми в цій статті будемо використовувати назви SCOBY чи «гриб». Втім, оскільки мова у статті йде про каву, а не про чай, то будемо також його йменувати «кавовим грибом». 

Отже, наші дорослі читачі можуть пам’ятати як у дитинстві їхні батьки чи батьки їхніх батьків на підвіконнях своїх квартир, будинків або дач тримали банку чи дві з чимось плаваючим у ній зверху — слизьким, бридким… І загалом, з досить мерзенним на смак і на дотик. У міру зростання уподобання змінюються, і частина людей полюбила напій з чайного гриба, а частина так і не прийняла його.

Близько десятка років тому на український ринок увійшов продукт під назвою «комбуча» — це був ребрендинг нашого старого знайомого, чайного гриба. Напій став чистішим, сучаснішим, і взагалі, схожим на білий квас. Хоча джерело залишилося тим самим — SCOBY.

У старі роки його настоювали на чаї чи на хлібі, отримуючи якусь подобу домашнього пива чи щось зброджене. У будь-якому випадку, напій був специфічним на смак і трохи газований. Тепер ми з вами ділимося рецептом, як його готувати на каві, щоб отримати домашню кавову комбучу! Хто знає, може це стане вашим топ улюбленим напоєм?

Рецепт

Вам знадобляться:

  1. Банка на 1-2-3 літри.
  2. 1 літр кави, приготовлений вашим улюбленим способом.
  3. Півсклянки цукру.
  4. 100-150 г грибу.

Де взяти гриб? Можна купити його онлайн чи попросити у знайомих. Краще, якщо це буде нова культура, куплена у тих, хто вирощує її на чомусь нейтральному (не на чаї), щоб гриб проявив себе з кавою максимально ефективно.

Для приготування вам треба зварити каву — в турці, гейзері, кавомашині, воронці, френч-пресі чи ще як вам подобається. Зробіть 1 літр напою (використовуючи для цього 40-80 г меленої кави, краще арабіки, тому що на виході вона дасть кращий смак, ніж робуста). Якщо ви хочете зробити 3 літри, теж можна, тільки тоді потройте кількість цукру і, відповідно, кави.

Після того як об’єм напою готовий, додайте до нього 0,5 ст. цукру на 1 літр. Не турбуйтеся про надмірну солодкість — вона потрібна, щоб гриб почав свою роботу, потім вона вщухне.

Після того як кава охолоне до кімнатної температури, перелийте її через сітчастий фільтр у банку, щоб уся кавова макуха затрималась, і не потрапила туди.

Помістіть у банку гриб — неважливо, чи він потоне чи плаватиме на поверхні: він у будь-якому випадку займеться справою.

Обмотайте шийку банки марлею (не закривайте кришкою, а залиште доступ повітря, інакше гриб помре). Марлю закріпіть резинкою для грошей (якщо у вас вдома закінчилися резинки, то зніміть їх з якоїсь пачки грошей, які ви зберігаєте під матрацом, чи сходіть купіть упаковку нових).

Поставте в темне сухе місце із кімнатною температурою на 5-7 днів. На 5-й день продегустуйте напій — якщо вам подобається смак напою, він достатньо ферментований і вже не надто солодкий, то можна переливати напій в іншу ємність для споживання. Якщо ще ні — залиште далі, пробуючи результат кожну добу. При переливанні не знімайте марлю, щоб гриб не потрапив у напій. Якщо він вам здається каламутним і брудним, можна додатково профільтрувати через паперовий фільтр, наприклад Харіо, але тоді ви частково відфільтруєте міць і відтінки смаку.

В результаті, у вас повинен вийти темний напій, трохи газований, з яскраво вираженим смаком кави, але не як кава. Готово — можна пригощати друзів!

Щоб кавовий гриб не пропав, найкраще одразу ж поставити готуватися наступну партію комбучі — і так по колу (потенційно нескінченно). І не робіть із цим грибом тепер чайну комбучу — одного разу розкуштувавши каву, гриб тепер не буде нормально працювати на іншому джерелі.

Що ж до вмісту кофеїну, він знижується приблизно у 1,5-2 рази в порівнянні з початковим напоєм, залежно від тривалості ферментації і сили вашого гриба.

Приємного комбучування!