Заходячи до вашої улюбленої кав’ярні, які назви ви найчастіше бачите? Еспресо, лате, капучіно, американо, флет уайт… Якщо кав’ярня досить прогресивна, то до цього списку можуть додатись V60, глясе, лунго, раф чи мока. Однак у світі кави існує набагато більше найменувань напоїв. І про такі рецепти ми розповімо вам в цій статті, розбитій на 2 частини:
- корето;
- еспресо Романо;
- еспресо Кон Панна;
- марочино;
- бічерін;
- демі-крем;
- галао;
- фредо.
Корето
Назва походить від італійського слова “Corretto”, що означає «поправлена» чи «виправлена». Альтернативна назва «Еспресо Корето».
Щоб її приготувати, бармен чи бариста додають до однієї порції еспресо невелику кількість алкоголю. Це може бути від кількох крапель до 1/7 обсягу підсумкового напою. Різновид алкоголю може бути бренді, самбука, грапа чи коньяк. Щоб замовити напій в Італії, на його батьківщині, відвідувач кафе чи бару каже, який саме вид корето він бажає наразі замовити (з яким різновидом алкоголю). Якщо цього не уточнити, то за замовчуванням напій, швидше за все, подадуть із найбільш популярним у цьому закладі видом алкоголю, який додається до корето.
Альтернативно, відвідувачеві можуть принести окремо чашку еспресо і окремо шот алкоголю, і клієнт сам додає його до кави на власний розсуд. Постійним відвідувачам закладу бармен може запропонувати пляшку, з якої людина наллє у еспресо стільки, скільки вважатиме за потрібне.
Ще одним видом корето є «Рексанте» (rexentin), що можна перекласти як «ополіскувач». Причина, через яку напій назвали «ополіскувачем», така: до корето спочатку додається лише мала частина алкогольного шоту, й кава випивається майже до дна. Потім у залишок напою вливається алкоголь, який залишився, що значно піднімає градус, і напій допивається залпом. У результаті чашка виходить чистішою візуально, ніж після випитої стандартної кави (як би сполоснута), а відвідувач ніби «сполоснув» своє горло високоградусною рідиною.
Традиція розведення алкоголем кави існує у багатьох країнах світу. І схожі (чи навіть однакові) рецепти у них можуть називатися по-своєму. В Іспанії корето називають карахільо. У Португалії — «кафе ком щеріньо» (café com cheirinho). У Франції — «кафе кяльвя» (café-calva) через додавання Кальвадосу до кави — місцевого бренді, виготовленого з яблук чи груш. У Данії, Норвегії і Швеції використовуються назви «каффеґок» (kaffegök), «каффекаск» (kaffekask) чи «кашьк» (karsk).
В Еритреї корето має таку саму назву, але до кави додаються місцеві різновиди алкоголю (наприклад, арекі). Корето дістався Еритреї під час італійської колонізації цієї країни (1882-1936).
Еспресо Романо
Тут рецепт простий: до чашки еспресо подають часточку лимону (на блюдечку окремо, але іноді її надягають на обідок чашки). Інші бариста можуть додавати до еспресо пару-трійку крапель свіжого лимонного соку, а щоб компенсувати кислотність, кладуть у чашку 1 маленьку ложку цукру. Звичайно ж, варто зазначити, що в такий напій ви не повинні додавати молока (а то шлунок може збунтуватися через згорнуте від лимонної кислоти молоко, та й смак буде, м’яко кажучи, зіпсований).
Незважаючи на слово «романо» у назві, історичні дослідники стверджують, що напій не походить із Риму. Скоріше, його батьківщина — Сицилія чи Неаполь, де лимонів якраз зростає багато.
Еспресо Кон Панна
Буквальний переклад назви Espresso Con Panna з італійської — це «еспресо з вершками». Щоб приготувати напій, до одинарного чи подвійного еспресо додають збиті вершки, які іноді можуть прикрасити коричною посипкою.
У Європі, Україні і Великій Британії напій відомий як «кава по-віденськи». У північній континентальній Європі напій альтернативно відомий як «Віденський Меланж».
Іноді можна знайти відмінності в рецептах еспресо кон панна і кави по-віденськи: перший напій вважається таким, якщо в об’ємі чашки міститься 50-70% збитих вершків, а решта наповнена однією порцією еспресо. А другий вважається таким, якщо в дві порції еспресо, які займають близько 75% об’єму чашки, додають 20% вершків, а інше буде чи порожнім простором, чи зайнято топінгами/добавками (кориця, кардамон чи щось на кшталт).
Щоб дізнатися рецепти інших напоїв зі списку на початку цієї статті, читайте частину 2!