Хіба вулкан — це не найнебезпечніший об’єкт на Землі? Який періодично вивергається, випльовуючи магму і каміння, проливаючи на кілометри й сотні кілометрів навкруги розжарену лаву і попіл, які знищують все на своєму шляху?
Дійсно, так і є — але так вже побудована сама природа: щоб створити щось нове, треба знищити щось старе. Новинкою, яка створюється, в даному випадку є вулканічний ґрунт. А старим, що знищується, — все, що трапилось на шляху гарячої лави й каміння, що кидається в повітря, й що може спалити не просто окремі будинки, але й цілі міста і цивілізації (як було з Помпеями та легендарною Атлантидою).
Тим не менш, все те, що вивергається з надр вулканів Землі, рано чи пізно зупиняється й застигає (звичайно ж, якщо не брати до уваги постійно діючі вулкани, деякі з яких залишаються активними сотні років). У світі налічують понад 1350 вулканів на поверхні Землі (не беручи до уваги тих, які перебувають на морському дні). І навколо кожного з них, на території від десятків до тисяч квадратних кілометрів, є дуже поживний ґрунт, який помітно багатий на мінерали та елементи, корисні для сільськогосподарської діяльності, зокрема, для вирощування кави.
Коли магма застигає, вона формує геологічну речовину, по-науковому звану «андізол». Ця тверда порода, як кірка, покриває площу землі протягом першого часу після виверження, й починає тріскатися та розсипатися під впливом дощів, сонця та вітрів. Через роки чи століття формується ґрунт, в якому є багато ключових для росту рослин поживних речовин, наприклад, залізо, кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, сірка, бор, кремній та багато інших мікроелементів. Їхня багата комбінація діє як натуральний біологічний стимулятор росту рослин, особливо кави. На такий ґрунт не потрібно буде вносити хімічних добрив, що дозволяє вирощувати навіть відмінну органічну каву.
Калій, наприклад, сприяє позитивному розвитку кавової ягоди, балансує цукри й кислоти, які в ній містяться. Бор збільшує врожайність, а кальцій живить коріння та листя рослин, прискорюючи достигання. Фосфор покращує смак ягід, також балансуючи їх кислотність і солодкість.
Крім того, вулкани створюють геологічні піднесення, які дуже потрібні кавовим рослинам для оптимального зростання й смаку їх ягід. Їх пологі схили часто є ідеальними за градусом нахилу ґрунту для розбиття плантацій (6°-9°), їх висоти оптимальні для арабіки (яка чудово почувається на висотах між 1000 та 2500 метрів над рівнем моря). До того ж, схили природно формують тінь, яка позитивно впливає на зростання кавових рослин, і притягують вологу.
Додатковими перевагами вулканічного ґрунту є:
- Він легкий і пористий. Через нього легко проростає та закріплюється коріння рослин. У ньому не затримується надмірна волога, тому коріння не гниє; водночас, пористість утримує необхідну кількість вологи, немов губка, мінімізуючи негативний вплив посухи на розвиток рослин;
- Він молодий, тобто, важливі поживні елементи не були витягнуті з ґрунту іншими рослинами у минулому. Він залишається високо родючим протягом сотень років;
- У Кавовому Поясі світу розташовані сотні вулканів, й отже, вони періодично підживлюють ґрунти постійними викидами нової магми і особливо попелу з жерл, що димляться протягом років.
Важливо, однак, розуміти, що організація ферм та поселень на схилах діючого вулкану — це ризик для життя, здоров’я людей та економіки місцевості, оскільки ніколи не знаєш, коли вулкан стане вивергатися з небезпекою для людей. Це відбувалося в минулому багато разів та обов’язково відбуватиметься в майбутньому, тому важливо, щоб уряди «вулканічних» країн вживали адекватних заходів щодо захисту населення (наприклад, регламентуючи мінімальне наближення ферм та будинків до жерла вулкану чи забороняючи поселення поряд з активними).