Клімат Гаваїв має м’які температурні показники протягом усього року, помірну вологість, пасати складної троянди вітрів, які дмуть постійно, значну різницю в кількості опадів навіть на одному й тому ж самому острові, та нечасті, але сильні шторми.
Унікальність Гаваїв у тому, що у них із 14 типів клімату, які існують на Землі, є 10! На більшій частині Гаваїв є лише два сезони: «літо» з травня по жовтень та «зима» з жовтня по квітень. На зиму також припадає сезон дощів, що нетипово для цього сезону — зазвичай він припадає на літо в інших країнах та місцевостях, де рік точно розділений на 2-3 тропічні сезони.
Ми розповімо вам про каву, яка тут зростає.
Особливості гавайської кави
Гаваї — це архіпелаг з 9 островів побільше та ряду зовсім маленьких, сукупна кількість яких — 137. Кава росте всього на 2 островах архіпелагу: Гаваї (найбільший о-в) та Мауї (третій за величиною після Оаху, на якому знаходиться столиця Гавайського архіпелагу, Гонолулу).
На цих двох островах знаходяться гори та височини, достатні, щоб забезпечити зростання арабіки. Найвища гора серед кількох інших на найбільшому острові, Мауна Кеа, виштрикується вгору на 4207 метрів. Однак через географічне розташування островів вирощувати тут каву вище 600-700 м над рівнем моря стає занадто холодно та вітряно. На всіх високих островах дме сильний вітер, не припиняючись майже ні на секунду. 1 раз на 1-3 тижні формуються ураганні вітри, які спускаються з гір на швидкості до 160 км/год., що, звичайно ж, не несе нічого хорошого кавовим плантаціям.
Троянди вітрів дуже складні — вітри дмуть звідусіль та постійно. А опади розподіляються не менш складно: щодня чи навіть щогодини може формуватися короткий «душ», який приносить 0,1-0,5 мм опадів. А різниця в рясності опадів — колосальна: на найвищій точці Мауна Кеа на рік випадає лише 19 см опадів, а у т. зв. «Великому Болоті» острова Мауї на рік випадає 10,2 метри опадів!
Все це робить завдання вирощування кави тут, м’яко кажучи, неоптимальним. Але кава з Гаваїв популярна серед туристів, що прибувають сюди із материкового США та з інших країн. На туристичні продажі йде більший обсяг, ніж на експорт — люди прагнуть купити її тут та привезти додому, щоб не вишукувати цю каву у місцевих магазинах, які можуть її і не мати у продажу. Вся справа у вулканічних ґрунтах — усі острови є геологічними утвореннями після вивержень, а тому ґрунт тут просто дивовижно підходить під культивацію кави. Однак якщо ви забажаєте її придбати — будьте дуже уважні: купуйте тільки чисту 100% гавайську каву, а не бленди, тому що в блендах до 90% іншої кави (часто дуже дешевої). Це дає істотний прибуток продавцю, а вам не дає насолоди оригінальним смаком.
Навіть вулканічні ґрунти Нікарагуа та Ямайки не є такими ж багатими в хімічному та поживному складі, як тутешні. У результаті кава вирощується промислово на 790 фермах, які на рік поставляють на продаж близько 3,1 тис. тон продукту (менше 0,05% світового виробництва). Поєднання фактору ґрунтів з добре підходящою цілорічною температурою (яка коливається від +16 до +32 °С, рідко виходячи за ці рамки) дозволяє видавати каву, яка вроздріб коштує близько 25-30 дол. за 1 фунт (55-70 дол. за 1 кг).
Гавайська кава досить м’яка за смаком та збалансована за кислотністю (хоча продукція окремих ферм має каву з вираженою кислотністю). Відтінки її смаку включають коричневий цукор, молочний шоколад, мед, м’які фруктові та квіткові ноти, де відчуваються трави, горіхи, троянда, ожина та апельсин. Гавайська кава яскрава, чиста, але в цілому м’яка за насиченістю та кислотністю. Її тіло можна охарактеризувати як «сиропоподібне».
Унікальною її робить те, що на всій території США це єдина кава, яка станом на 2022 рік вирощується у промислових масштабах. Арабіка також росте у Флориді та Каліфорнії, але там масштаби далекі від промислових через погані та сухі ґрунти, малу кількість опадів та високу середню температуру.